poniedziałek, 30 lipca 2018

PRZYJACIEL, ANIOŁ BEZ SKRZYDEŁ


Zgubiłeś skrzydła, mój Aniele
błądząc wśród sfrustrowanych dusz
zraniłeś stopy, brnąc w popiele
tlącym się żarem życiowych burz

stargane wiatrem ludzkie losy
splatałeś mocą przebaczenia
wplatając weń anielskie włosy
skręcałeś nić porozumienia

kładłeś na serce plaster miodu
gdy dzień się kończył potokiem łez
w każdej minucie pełnej zachodu
tyle poświęceń w tobie wciąż jest…

czy to dla ciebie nie nazbyt wiele
dźwigać wciąż bezmiar ludzkiej dobroci
dasz jeszcze radę, ziemski Aniele,
szarą codzienność blaskiem ozłocić?



piątek, 13 lipca 2018

Nieodgadniony obraz - opowiadanie


W galerii sztuki na pierwszym piętrze, jak można było się spodziewać, nie było wcale tłoczno. Zaledwie kilka osób, z których część w międzyczasie zdążyła opuścić salę, zanim my, to znaczy ja i Michał, zdążyliśmy na dobre przejść kilkadziesiąt kroków. Swoje obrazy wystawiali tu malarze należący do awangardowej grupy, która w ostatnim czasie nader mocno reklamowała się na łamach lokalnych gazet naszego regionu. Na tyle skutecznie, że dał się w to wkręcić mój kuzyn Michał.
- No chodź! Co ci szkodzi raz na jakiś czas wybrać się na wystawę malarstwa? – namawiał najpierw mnie, a potem także mojego męża.
W przeciwieństwie do mojego męża, odznaczam się słabym charakterem, a co za tym idzie łatwo mnie zmanipulować. Wieloletnia praca nad jego poprawą jak na razie nie przyniosła żadnych rezultatów. A szkoda, bo być może nie znalazłabym się w takiej sytuacji jak ta. Ale po kolei.
Mąż stanowczo odmówił. Mnie owej stanowczości zabrakło.
- Ostatecznie mogę pójść – zdecydowałam, nieco się ociągając.
Ogólnie rzecz ujmując, lubię otaczać się kulturą i sztuką. Teatr, kino, wystawy, spotkania z pisarzami i poetami, wszystko to było i jest moją pasją. Niestety, nie mam zbyt wiele czasu, który mogłabym na to poświęcić, ale od czasu do czasu, to i owszem, chętnie coś zobaczę, albo posłucham.  Ale żeby oglądać jakieś bohomazy… bo tak właśnie postrzegam sztukę awangardową. Zresztą, mój kuzyn rzekomo także. Przynajmniej tak deklarował. Tym bardziej więc nie mogłam zrozumieć, dlaczego chce niemal siłą zaciągnąć mnie na ową wystawę. Zrozumiałam jego intencje dużo później. Powiedziałabym, że zbyt późno.
W sali wystawowej roiło się od obrazów różnych wielkości, które zakrywały niemal każdy wolny kawałek na ścianach. Od kolorów farb, których użyto do ich namalowania można było dostać oczopląsu. Nie mniej jednak nie przyznawałam się Michałowi, że nie specjalnie mi się tu podoba i najchętniej zmieniłabym lokal.
Tymczasem kuzyn, przynajmniej takie odniosłam wrażenie, co mnie jednocześnie nieco zdziwiło, czuł się, jakby był w swoim żywiole. Przyznam, nie znałam go z tej strony. Z wnikliwością przyglądał się każdemu obrazowi po kolei, kontemplował, robił różne dziwne pozy, którymi chciał mi pokazać, że ogląda je pod każdym kątem. Co raz to nachylał się, a to z jednej, a to z drugiej strony, to znów schylał się, żeby spojrzeć od dołu, albo z boku. Zaniepokojona jego dziwnymi ruchami spytałam:
- Szukasz jakiejś wskazówki? Ktoś może zostawił ci jakąś informację na tych obrazach? – Zażartowałam nie bez powodu, bo trochę wyglądało to jak harcerskie podchody.
- Ależ skąd! – nieco się oburzył. – Jak myślisz, co ten obraz przedstawia? – Spytał, gdy zatrzymaliśmy się przed jednym z nich, wielkim, w delikatnych, złotych ramach.
- Nie mam pojęcia – odparłam zgodnie z prawdą. – Ale jednego jestem pewna. Ta rama pasuje do niego jak przysłowiowa pięść do oka.
Grube esy floresy namalowane farbami w ciemnych kolorach nie współgrały z cieniutką ramą. Ale może ja się nie znam. Właściwie, z całą pewnością się na tym nie znam. W moim odczuciu coś jednak tu nie grało.
- Przyjrzyj się lepiej. Co mogłabyś powiedzieć o tym obrazie? Co te linie przedstawiają? – Michał drążył uporczywie moją głowę.
- Na Boga, nie wiem! Może to jakaś głowa smoka omotana starymi szmatami…
Wydawało mi się, że powiedziałam to w miarę cicho. Okazało się jednak, że nie do końca tak było, bo stojąca niedaleko nas i oglądająca obrazy para w średnim wieku, mężczyzna i kobieta, odwrócili się w naszą stronę i wymownym wzrokiem próbowali dać mi do zrozumienia, że są nieco zniesmaczeni moją odpowiedzią. Michał chyba też, bo spojrzał z niedowierzaniem najpierw na mnie, a potem na obraz i rzekł:
- Eee! Nie może być! Stań z boku i spójrz z innej perspektywy.
Posłusznie stanęłam. Perspektywa jak to perspektywa, pod każdym kątem i w zależności od odbierającego obraz była inna. Dla mnie, niestety, taka sama. No, może za wyjątkiem jednego.
- Wiesz co, gdy patrzę na obraz z boku, to równie dobrze może to być głowa zadziornego koguta, któremu inne koguty właśnie co wytargały wszystkie pióra…
Powoli zaczynałam się dobrze bawić, w przeciwieństwie do pary, która posłała w moją stronę kolejną porcję niezadowolenia, którego nie potrafili ukryć w swoim wzroku. Michał podrapał się za uchem, co zwykle przydarzało mu się w sytuacjach nieco dla niego kłopotliwych. Ot, taki nerwowy trik wespół z niezadowoleniem na twarzy. Widząc grymas na twarzy kuzyna, próbowałam nieco zmienić ton swojej wypowiedzi i sprowadzić naszą rozmowę na inne tory.
- No dobra! A co chciałbyś, żebym zobaczyła w tym obrazie? Może jakaś podpowiedź?
Nie zdążyłam jej usłyszeć, bo nieoczekiwanie za plecami usłyszałam delikatny, kobiecy głosik, rodem z dziecinnych dobranocek. Głosik najwyraźniej miał dla mnie podpowiedź, albo raczej radę, która miała uzmysłowić mi, że nie należy widzieć wszystko w czarnych kolorach.
- A może to baletnica, tyle że w czarnym, przeźroczystym kostiumie na tle kolorowej widowni? – kobieta niby pytała, niby podpowiadała. – Może swoim ciemnym strojem chce wyrazić smutek?
Potem mówiła coś jeszcze na temat jej subtelności, tanecznej pozy, baletek i rajstop. Patrzyłam na nią, na rzekomą baletnicę, w osłupieniu, bo za nic nie mogłam dostrzec na obrazie żadnej części jej ciała, a cóż dopiero stroju i widowni(!). I kiedy usiłowałam trafić do mojej podświadomości, by ta przyszła mi z pomocą, Michał nieoczekiwanie zaczął mazać palcem w prawym dolnym rogu obrazu.
- Co ty robisz? – spytałam zaniepokojona.
- Malarze zwykle w tym miejscu kładą swój podpis – wyjaśnił.
- Acha! – powiedziałam z rozmysłem. – I co tam wyczytałeś?
- Nie muszę niczego wyczytywać. Wiem, kto namalował ten obraz.
- Doprawdy? Znasz malarza?
- Nawet osobiście…
- To pewnie wiesz też, co przedstawia? – spytałam zaintrygowana.
Para w średnim wieku też wykazała swoje zainteresowanie, bo nagle zmniejszył się do tej pory dzielący nas dystans. Wyraźnie przybliżyli się w naszą stronę. Co więcej, odkryłam też, że na sali oprócz nas, owej pary i kobiety o dziecinnym głosiku, znajduje się tak zwany kurator, czy kustosz, wystawy. Sama nie wiem, jak prawidłowo nazywa się taka osoba. W każdym razie podszedł do nas zaciekawiony, przynajmniej tak mi się wydawało.
- Przepraszam – zwrócił się do mnie i do Michała. – Przypadkowo usłyszałem, że zwracacie się państwo do siebie po imieniu.
- Owszem – odparłam zaskoczona. – To dla pana jakiś problem? – Syknęłam niezbyt miło, aż na jego twarzy pojawił się delikatny rumieniec świadczący o tym, że nieco go speszyłam.  I nie dając mu czasu na odpowiedź, spytałam:
- A może pan nam powie, co przedstawia ten obraz?
- To… może już sam autor.
- O! Jest tutaj obecny? – szczerze się zdziwiłam.
Nie zauważyłam, że kuzyn za moimi plecami daje mu jakieś znaki. Najwyraźniej chciał zmusić go do milczenia, ale wtedy jeszcze o tym nie wiedziałam. Mężczyzna więc oddalił się czym prędzej, tłumacząc się na prędce jakąś pilną pracą. Tymczasem Michał jeszcze intensywniej mazał palcem po obrazie. Zupełnie jakby chciał coś z niego zmazać. Moja ciekawość wzięła górę, więc postanowiłam przyjrzeć się bliżej, co to takiego. I gdy dokonałam odkrycia omal nie krzyknęłam:
- O rany! On się nazywa tak samo jak ty! No popatrz! Jaka zbieżność nazwisk!
I wtedy Michał, nie wiedzieć czemu, bez słowa opuścił salę. Pobiegłam więc za nim. Ale tego dnia najwyraźniej wszystko sprzeciwiło się przeciwko mnie. Nagle pośliznęłam się i wylądowałam na śliskiej posadzce holu. Kuzyn nie widział tego. Zdążył w międzyczasie opuścić galerię. Przy mnie znalazła się niemal natychmiast kobieta o dziecinnym głosiku, za co byłam jej wdzięczna, bo pomogła mi postawić się do pionu. Choć słowo „pion” nie było tu słowem odpowiednim, gdyż okazało się, że skręciłam nogę w kostce i nie byłam w stanie samodzielnie się poruszać. Dodatkowo upadając, uderzyłam się w kaloryfer i na mojej ręce pojawił się wielki siniak, a drugi nieco mniejszy i wypukły, na czole. Nie miałam pewności, czy oby noga nie jest złamana, więc postanowiono wezwać karetkę, choć bardzo się przed tym wzbraniałam.
Michał zorientował się, że coś jest nie tak, gdy zobaczył karetkę pod galerią. Stojąc na zewnątrz przy drzwiach wejściowych do galerii, czekał na mnie. A że trochę to trwało, pełen złych przeczuć pobiegł na górę.
Pół godziny później oboje siedzieliśmy w poczekalni do chirurga.
- Teraz to wyglądasz jak ten smok z obrazu, albo kogut z wyszarpanymi piórami – naigrywał się ze mnie.
- O nie, nie! Wypraszam sobie! Jestem raczej tą baletnicą w czarnym, tiulowym stroju, wyrażającym smutek…
Tak naprawdę wcale nie było mi do śmiechu. Noga przeraźliwie bolała, a ponad trzygodzinne czekanie w kolejce do chirurga też nie napawało optymizmem. Niemniej jednak jakaś kara mi się należała.
- Przepraszam cię, Michale! Nie miałam pojęcia, że malujesz. Dlaczego ukrywałeś to przed całym światem? – spytałam zaciekawiona.
- Właśnie dlatego. Żeby nie narażać się na takie sytuacje jak ta w galerii.
- Ależ ja naprawdę nie byłam w stanie odgadnąć, co przedstawiał tamten obraz.
- Ciebie – odparł krótko. A potem, przyglądając się wymownie moim siniakom, dodał: – Chyba byłem złym prorokiem…
Nie wiedziałam, czy mówił prawdę, czy tylko sobie ze mnie żartował. Ale dało mi to do myślenia. Poskręcana z bólu, zmęczona wyczekiwaniem w kolejce, musiałam przedstawiać obraz pożałowania godny. Zastanawiałam się później, czy ktoś obcy patrząc na mnie w tamtym momencie, byłby w stanie obiektywnie ocenić, kim jestem i co tak naprawdę sobą reprezentuję.
Byłam takim „nieodgadnionym obrazem”. Z siniakami na ciele, utykająca i nieszczęśliwa, według jednych osób mogłam ofiarą jakiegoś wypadku. Według innych, kobietą maltretowaną przez partnera. Zdaniem jeszcze innych, nieuważną, głupią babą.
Wszystko przecież zależy od punktu widzenia.


czwartek, 5 lipca 2018

BALLADA NIEPATRIOTYCZNA

Nie jestem szejkiem,nie jestem księciem,i nikim wielkim
z pierwszych stron gazet,
na swoją dolę
tyram zawzięcie,
by móc być z tobą
i dziećmi razem.


Nie mam magistra,
willi nad morzem,
bank upomina się wciąż o raty,
bryka z odzysku, pożal się Boże,
i tylko czasem stać mnie na kwiaty.
Lecz nie ma miła w tym mojej winy,
że tu dostaję 
jedynie baty.

Już w przedpokoju 
stoją bagaże,
bilet lotniczy
do kraju marzeń,
na wyspach czeka
kąt u kuzyna,
nie, nie zostanę,
nie twoja wina.

Szef nie wypłacił 
kolejnej pensji,
komornik złoży wizytę z rana,
lecz nie miej o to do mnie pretensji.
Strach was zostawiać na pastwę losu,
serce mi pęka z żalu, kochana,
lecz cóż poradzić. 
żyć tu nie sposób.

Tam w innym świecie
czeka nieznane,
nie wiem czy lepszy,
czy gorszy los,
patrząc na oczy
twe zapłakane,
skacze mi grdyka
dławiąc mój głos.

Szkoda mi życia
trwonić na mrzonki,
wraz z marnym groszem złudne nadzieje
składane z lękiem do mej skarbonki. 
Nie obiecuję, że tutaj wrócę,
niby do czego, no, powiedz sama.
Żegnajcie mili,
Polsko kochana.

Szczęścia poszukam
gdzieś w innym świecie,
sprowadzę ciebie
i nasze dzieci.
Ojczyznę drogą,
cóż, w Internecie
obejrzeć w końcu
też sobie mogą.

Nie miejcie za złe
mnie i nikomu,
nie miejcie za złe, że dałem nogę,
i normalnego szukam gdzieś domu.
Tutaj, niestety, żyć już nie mogę.
Stawka jest duża, to godne życie,
zwyczajne ludzkie,
po prostu, bycie.